Nekrolog - Zemřel loutkář Jiří Davídek

Snímek: George Hodan

Uncategorised

Jméno Jiřího Davídka (* 7. ledna 1936; + 26. ledna 2018) je neodmyslitelně spjato s érou Ústředního loutkového divadla v Praze, jehož podobu a styl po leta spoluvytvářel. Byl jedním z nejvěrnějších žáků vynikajících loutkářů Jana Malíka a Erika Kolára.

Do Ústředního loutkového divadla přišel Jiří Davídek v roce 1962 ze Západočeského loutkového divadla v Karlových Varech a působil zde až do roku 1990. Překrásně zabarvený hlasový tembre ho předurčil jako „šprechra“ pro role pohádkových hrdinů (nezapomenutelný byl jako Jiřík v Kainarově Zlatovlásce, Bajaja v Pavlíčkově stejnojmenné hře, Ivan v Jeršovově Koníčkovi hrbáčkovi, Junák Čepel ve Speranského Kráse nevídané...), ale také jako komediant Žán v partnerství s loutkami ve Wilkovského Guignolových trampotách.

Prosadil se i jako režisér, dramatizátor a autor. Po roce 1990 krátce působil jako režisér v Štátnom bábkovom divadle v Žilině a od roku 1991 byl členem kladenského Divadla Lampion, kde zazářil ve vytoužené roli zlého Krále v Kainarově Zlatovlásce, ve které mohl uplatnit své vyzrálé charakterní herectví a dlouholetou jevištní zkušenost. Spoluvytvářel jako interpret velmi úspěšnou inscenaci Mozartova Dona Giovanniho v Národním divadle marionet v Praze.

Jiří Davídek byl v loutkářském světě tím, čemu se říká hvězda. A přece byl skromný, laskavý a pokorný ke všem svým úkolům na jevišti. Vedle krásného hlasu jsme mohli obdivovat jeho cit pro loutku a její prostor na jevišti. Jiří Davídek – herec a loutkoherec, patří ke grunderské generaci moderního českého loutkového divadla. Čest jeho památce!

Autorka: Nina Malíková
Zdroj: loutkar.eu

Další neveselé čtení, tedy nekrology, najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Arcusgallery