Kino amatérských filmů v Kutné Hoře

Uncategorised

V rámci 60. výročí působení amatérských filmových klubů v Kutné Hoře se po zajimavé výstavě uskuteční další akce. V prostorách bývalého Kina amtérských filmů, které bylo umístěno ve Střední průmyslové škole v Kutné Hoře, proběhne ve čtvrtek 30. listopadu 2017 od 18:00 hodin projekce filmů připomínající historií neprofesionální tvorby ve městě od roku 1957 až do současnosti. Výběr filmů představuje nejlepší tvorbu oceněnou na mnoha našich i zahraničních soutěží.

Úvodního slova se ujmou bývalý odborný pracovník pro amatérský film OKS v Kutné Hoře Bohuslav Kučera a předseda Videoklubu Kutná Hora Josef Slavíček.

am filma kinoKino amatérských filmů v Kutné Hoře bylo ojedinělým zařízení v tehdejším Československu. Myšlenku uvádět veřejně amatérské filmy přivezli kutnohorští ze sousedního Polska. A i když při schvalování existence kina narazili jeho organizátoři na mnoho problémů (cenzura, zákon o kinematografií atd.) podařilo se za pomocí MK ČSR a tehdejší ÚRO zajistit pro kino výjimku a 29. června 1971 kino zahájilo svoji činnost.

Všichni, kteří se na provozu kina podíleli (promítači, pokladní, uvaděči) pracovali zcela zdarma. Kino amatérských filmů za dvaadvacet let existence uvedlo veškerou tehdejší československou amatérskou tvorbu. Později se uváděly i pořady ze zahraničí.

Kino amatérských filmů v Kutné Hoře zaniklo po roce 1992, protože filmoví amatéři přešli na video.

Autor: tz

Další články o filmu u nás i v zahraničí najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku ArcusGallery