Videovizitka - Vinařství Jiří Kocián, křest vín ročníku 2016

Uncategorised

Koncem května 2017 slavnostně otevřelo Vinařství Kocián dvě nová bílá vína ročníku 2016. V útulém prostředí Vinotéky U Sv. Barbory, v atraktivním prostředí historického jádra města pod Svatobarborskou katedrálou, s výhledem na další gotický skvot, Kamennou kašnu, představil vinař a sommeliér Jiří Kocián nejenom nová lahodná vína, ale také vinařství a vinohrady.

Jako první otevřel Cuveé, tvořené třemi odrůdami - Phoenix x Muškát moravský x Solaris.

krest 2016 01krest 2016 02Toto bílé suché víno bylo vyrobeno citlivým výběrem zmíněných tří odrůd, které vtiskly vínu nezapomenutelné aroma muškátu a bělomasých broskvý v chuti, s dlouhým závěrem kořenitosti. Na přítomné působilo víno velmi svěžím dojmem, Jiří Kocián konstatoval, že se výborně hodí k pití v létě při relaxaci na terasách.

Druhým vínem ročníku 2016 bylo opět tříodrůdové Cuveé - Veltlíské zelené x Ryzlink vlašský x Rulandské šedé.

Tato specialita vznikla při dvoudenním nakvašením za mikrooxidace a macerace slupek. Výsledkem této operace je nádherné víno, které oplývá okouzlující barvou v odstínu oranžové růže. Ve vůni jsou nepřehlédnutelné citrusové plody a okvětní plátky růží. Víno je vysoce minerálního charakteru se slaným koncem. Lahodná kyselina a kořenitost napovídá, že se víno dobře hodí na závěr letního dne ke grilování různých druhů sýru a bílého masa.

Jiří Kocián při slavnostním otevírání vín ročníku 2016 prezentoval svoji filozofii vinaře a celého vinařství.

krest 2016 03krest 2016 09Vinařství Kocián bylo založeno v roce 2014 a prošlo velkým profesním vývojem. Rok od roku se zlepšuje jeho image a především styly vín. V systému ekologické produkce obhospodařuje Vinařství Kocián dva hektary vinic, za přísného dodržování šetrného přístupu k životnímu prostředí. Minimalizuje ošetřování révy chemickými prstředky. Jde vývojem každodení kontroly zdravotního stavu a snaží se o co nejzdravější kondiční stav rostlin, za pomocí přírodních látek.

Při příjemném pátečním podvečeru představil vinař a sommeliér Jiří Kocián také další dvě pohlednice z ediční řady, které pro vinotéku i vinařství vydává společně s kutnohorskou galerií ArcusGallery. A v návaznosti i nová tři výtvarná díla, olejomalby pražské výtvarnice Dany Živorové, která obohatila stálou výstavu Divinum Vinum v prostorách vinotéky.

Dokumentární film ze slavnostního otevírání nových vín kutnohorského Vinařství Jiří Kocián natočil a zpracoval výtvarník, pedagog a filmař Vladimír Císař. Zhlédnout jej můžete zde.

krest 2016 11Text a snímky MiM

Další články o Vinařství Jiří Kocián najdete na webu Putování za uměním zde nebo na facebooku Urbem Argentum